A budapesti mérőállomásokon a szálló por (PM10) légszennyezettségi szintje (az egy napra számított átlageredménye) 2018. december 18-án nyolc, 19-én hat mérőponton meghaladta a tájékoztatási küszöbértéket (75 µg/m3), míg azokon belül a riasztási küszöbértéket (100 µg/m3) mindkét nap 1-1 adat lépte túl. Az Országos Meteorológiai Szolgálat előrejelzése szerint a mai napon bizonytalan (várhatóan kis) mértékben ugyan, de javulás várható. Pénteken eleinte még nem lesz áttörő változás, de a légmozgás élénkül. A vonatkozó jogszabályok alapján Tarlós István főpolgármester – további intézkedésig – a szmogriadó tájékoztatási fokozatát rendelte el.
A hivatkozott és a Fővárosi Önkormányzat honlapján is közzétett hatósági határozat önkéntesen betartandó, megelőző intézkedései közül kiemeljük, hogy a további romlás elkerülése érdekében
-
elsősorban a kertvárosi peremkerületekben lehetőség szerint mérsékeljék a szilárd- és olajtüzelésű berendezések (ha egy háztartásban létezik földgáztüzelési mód, akkor a szilárdtüzelésű kandallók, cserépkályhák) használatát, továbbá
-
lehetőség szerint szüneteltessék az egyéni gépjárműhasználatot, részesítsék előnyben a közösségi közlekedést.
A szilárd- és olajtüzelésű berendezések használatára vonatkozó kéréshez kapcsolódóan felhívjuk arra is a figyelmet, hogy a vonatkozó jogszabály szerint:
„hulladék nyílt téri, vagy a hulladékok égetésének feltételeit
rögzítő jogszabályban foglaltaknak
nem megfelelő berendezésben történő égetése, a háztartásban
keletkező papírhulladék és veszélyesnek nem minősülő, kezeletlen
fahulladék háztartási berendezésben történő égetése kivételével
tilos".
Kérjük továbbá, hogy az egyéni gépjárműhasználatot különösen a
legszennyezőbb
(a 0-4, és a 7-8 környezetvédelmi osztályba sorolt) gépjárművek,
valamint a belső égésű motorral hajtott segédmotoros kerékpárok
üzembentartói kerüljék.
Itt is felhívjuk a figyelmet arra, hogy 2017. november 11-től, majd 2018. október 1-jétől módosult a fővárosi szmogriadó rendelet. Súlyosabb esetben, ha a riasztási fokozatot is el kellene rendelni, akkor a korábbi forgalomkorlátozási szabályok (a 0-4 környezetvédelmi osztályú gépjárművek forgalmának tilalma) kiegészültek a belső égésű motorral hajtott, rendszámtábla nélküli segédmotoros kerékpárok tilalmával, továbbá az „élelmiszer-áruszállító gépjárművek célforgalma" csak 6 órától 10 óráig lesz megengedett, tehát a forgalomkorlátozott napokon délelőtt 10 óra után ez a tevékenység már nem lesz végezhető.
A tavalyi szigorítás eredményeképp – a 2018. október 1-jei hatályba lépéstől – már a 7-es és 8-as környezetvédelmi osztályú gépjárművek forgalmának tilalmára is fel kell készülni.
Ezekről a módosításokról és a dízelüzemű gépjárművek további lépcsőzetes – legközelebb 2019. október 1-től hatályba lépő újabb – korlátozásáról a Budapest Portálon itt és itt lehet tájékozódni.
A szálló por (PM10) légszennyezettségi szintje miatt esetleg elrendelhető legsúlyosabb esetben, a riasztási fokozatban a budapesti forgalomkorlátozó intézkedések – az azt megszüntető intézkedés hiányában – minden nap 6 órától 22 óráig tartanak.
A levegőtisztaság-védelmi jogszabályok szerint egy légszennyező anyag egyre növekvő szintje először az egészségügyi határértéket, súlyosabb – már rendkívüli légszennyezettségi – helyzetben a tájékoztatási küszöbértéket, a legsúlyosabb esetben pedig a riasztási értéket érheti el, vagy haladhatja meg.
A tájékoztatási fokozat azon légszennyezettségi szint küszöbértékének elérését, illetve meghaladását jelenti, melynek rövid idejű hatása veszélyt jelent a lakosság egyes különösen érzékeny (gyermekek, időskorúak, krónikus betegek) csoportjaira.
Bármely fokozatot – a kisméretű szálló por (PM10) szennyező anyag esetében – Budapesten akkor kell elrendelni, ha három fővárosi mérőállomáson, egy időben mért légszennyező anyag koncentrációja két, egymást követő nap 24-24 órára számolt átlagában meghaladja a meghatározott küszöbértéket és a meteorológiai előrejelzések szerint a következő napon javulás nem várható. A levegőterheltségi szintet az Országos Légszennyezettségi Mérőhálózat vizsgálja, Budapesten a mérőállomásokat a Pest Megyei Kormányhivatal üzemelteti, a vizsgálatok szakmai felügyeletét, a rendszeres elemzési és közzétételi feladatokat 2010-től a Levegőtisztaság-védelmi Referenciaközpont működtetőjeként az Országos Meteorológiai Szolgálat látja el, tehát a Nemzeti Népegészségügyi