Budapest közigazgatási területén belül az FKF Zrt. végzi a burkolt utak, közjárdák megtisztítását. A megállóhelyek és az azokat övező járdaszakaszokról az üzemeltető közlekedési vállalatok gondoskodnak. A kerületek kezelésében lévő közterületi járdák tisztítása a Szociális Foglalkoztató, míg az ingatlanok előtti járda megtisztítása – a Fővárosi Közgyűlés rendelete alapján – az ingatlan tulajdonosának (kezelőjének, használójának, bérlőjének) feladata.
A Fővárosi Közgyűlés a főváros köztisztaságáról szóló 48/1994. (VIII.1.) Főv. Kgy. rendelete értelmében:
3. § (1) Az ingatlan tulajdonosa (kezelője, használója) köteles gondoskodni:
a) az ingatlan – beleértve az ingatlan nyilvántartásban közterületként nyilvántartott belterületi földrészletet is – és az ingatlan előtti járda, továbbá a járda és a kocsiút közötti kiépített vagy kiépítetlen terület gondozásáról, tisztán tartásáról, szemét- és gyommentesítéséről, hóeltakarításáról és síkosságmentesítéséről.
8. § (1) A járdáról letakarított havat 8 m-nél szélesebb kocsiutakon az úttest két szélén, a folyóka szabadon hagyásával, ennél keskenyebb kocsiút esetén a járda szélén kell összegyűjteni úgy, hogy a gyalog közlekedők számára 1,5 méter széles terület szabadon maradjon.
(2) A gyalogos- és közúti forgalom zavartalansága érdekében havat tilos felhalmozni:
a) útkereszteződésben,
b) úttorkolatban (a legelső hórakást az úttorkolattól legalább 8 m távolságra kell elhelyezni),
c) kapubejárat elé, annak szélességében,
d) a járdasziget és a járda közé,
e) a tömegközlekedésre szolgáló jármű megállóhelyeknél a jármű megállóhelye és a járda közé,
f) a közszolgáltatási felszerelési tárgyra (vízelzáró csap, gázcsap, víznyelő akna) és egyéb közérdekű létesítmény (forgalomirányító lámpa, közvilágítási lámpaoszlop, hirdetőoszlop) köré,
g) a kijelölt rakodóhelynél annak teljes hosszában a járdaszegély mellé,
h) a fák tövében.
(3) Az ónos esőtől, jégtől vagy hótól síkossá vált közutakon (kocsiutakon), járdákon, szükség esetén, naponta többször is síkosság-mentesítést kell végezni.
Az előírások betartása és saját magunk, illetve az arra közlekedők biztonsága érdekében az ingatlanok előtti járdákon, közlekedő utakon végezzék el a szükséges hó- és síkosságmentesítést!
Mivel a konyhasóval történő sózás jelentősen károsítja a növényzetet, emellett az úttest, a víz- és gázvezetékek, műtárgyak, járművek, egyéb létesítmények korrózióját okozhatja, kerüljük a sózást! A síkosságmentesítés legegyszerűbb módja a mechanikus tisztítás, azaz a hó ellapátolása.
Az érdesítő anyagok közül elsősorban a bomló szerves anyagot nem tartalmazó szóróanyagot (zeolit, homok, kis szemcséjű sóder vagy salak) célszerű használni. Ezek használatakor azonban számolnunk kell azzal, hogy az anyagokat olvadás után össze kell takarítani.
Ha jégmentesítő anyag mellett döntünk, csak olyat válasszunk, amely a környezetet nem károsítja (például zeolittal kevert útkáli). A fás szárú növények védelméről szóló 346/2008. (XII. 30.) Korm. rendelet 5. § (2) alapján ugyanis „belterületi közterületen – a közúti forgalom számára igénybe vett terület (úttest) kivételével – a síkosságmentesítésre olyan anyag használható, amely a közterületen vagy annak közvetlen környezetében lévő fás szárú növény egészségét nem veszélyezteti.