Hamarosan életbe léphet az a törvénymódosítás, amely büntethetővé teszi a hajléktalanságot Magyarországon. Az önkormányzatok kijelölhetik azokat a területeket, ahol tilos az utcán élni. Aki ezt megszegi, szabálysértést követ el, és súlyosabb esetben börtönbe is kerülhet.
Nincs kedved olvasni? Nézd meg videón:
Az Alkotmánybíróság tavaly már alkotmányellenesnek nyilvánította az erről szóló javaslatot, de idén a kormány az alaptörvény módosításával lehetővé tette a javaslat életbe lépését, amelyről múlt héten szavazott az Országgyűlés.
Az ellenzék bírálta a módosítást, de az elfogadáshoz elég volt a kormánypárti képviselők támogatása. A kormány azt akarja elérni, hogy a hajléktalanok ne zavarják a többi ember nyugalmát, és az utca helyett szállókon éljenek.
- Hétszáz férőhelyet hoztunk létre Budapesten, minden hajléktalant szeretnénk fedél alá juttatni. És szeretném elmondani, hogy míg a szocialista kormányok alatt évente több száz ember fagyott meg az utcákon, az elmúlt évben csak egy. Hozzáteszem, ez is eggyel több a kelleténél – mondta a javaslat vitájában Kontrát Károly, a Belügyminisztérium államtitkára.
Kardos Árpád már 20 éve az utcán él. Az euronews stábjától hallott először a törvényjavaslatról, de azt mondja: semmiképp nem megy hajléktalanszállóra.
- Ami a hajléktalanszállókat illeti, sajnos ott olyan rendetlenségek vannak, hogy az elképesztő. Egyszerűen nem mernek bemenni a szállóra, mert vannak ott bizonyos személyek, akik bántalmazzák őket, fenyegetik őket, meglopják őket – sorolta a gondokat Árpád.
A legtöbb hajléktalan, akivel stábunk találkozott, azt mondta: nem hiszi, hogy bármi megváltozna mostantól. Ők ugyanúgy az utcán maradnak.
Senkit sem kényszeríthetnek
A jogvédők szerint a hajléktalanokat nem lehet arra kényszeríteni, hogy szállókon éljenek. Főleg, ha még a körülmények sem megfelelőek. A Társaság a Szabadságjogokért nevű szervezet szerint a törvény sérti az emberi méltóságot, ezért európai és nemzetközi fórumokon támadják meg a döntést. A TASZ részéről Bence Rita az euronews-nak azt mondta: átfogó stratégiára van szükség. Az pedig, hogy egyes embereket az élethelyzetük miatt kriminalizálnak, szerinte nemcsak hogy nem megoldás, hanem még törvénysértő is.
- Az emberi jogokat tiszteletben kell tartani, és azzal, hogy megpróbálják palástolni, a szőnyeg alá söpörni ezt a problémát a hajléktalansággal küszködő embereket eltüntetésével, azzal nem oldják meg a helyzetet, sőt, csak súlyosabbá teszik azt – mondta Bence Rita.
Az euronews megkérdezte a másik érintett tábort: azokat, akik minden nap elsétálnak a hajléktalanok mellett. Stábunknak több járókelő azt mondta, hogy a hajléktalanok problémáját mindenképpen meg kell oldani, de nem biztos, hogy ez a legjobb megoldás. Volt olyan is, aki kifejezetten felháborítónak tartja, hogy elküldhetik a hajléktalanokat a közterekről, parkokból. Ugyanakkor találkoztunk olyannal is, aki örülne neki, ha végre ő is kiülhetne a parkba, amikor szép idő van, és nem foglalnák el a padokat az ott élő hajléktalanok.
A legtöbb szakértő szerint ez a törvénymódosítás egyáltalán nem oldja meg a problémát. A valódi megoldással kapcsolatban azonban nincsen egységes álláspont.
euronews