A dugulás olyan probléma, ami bárkit, bármikor érinthet, de Budapesten különösen kritikus a helyzet. Nagyon gyakoriak a dugulással kapcsolatos gondok, ami nagyrészt annak köszönhető, hogy az emberek zöme társasházakban él. Hogy ennek mi köze a dugulás gyakoriságához? Mindjárt kifejtjük bővebben!
Mi a gond a társasházakkal?
Röviden: az, hogy régiek. Kicsit kifejtve a helyzetet, a több évtizede, vagy akár még régebben felépült társasházak esetében a csőrendszer is régi. Ez azt jelenti, hogy rengeteg dolog halmozódhatott már fel bennük, ami dugulást okozhat. Emellett a rendszert sokan használják, ami plusz terhelést jelent (nem is kicsit), ráadásul hatványozott az esélye annak, hogy a lefolyt nem mindenki használja rendeltetésszerűen, azaz kerülnek bele olyan dolgok, amik nem igazán odavalók.
Főként az esti órákban szokott előjönni a probléma, amikor a napi fürdés, tisztálkodás, esetleg mosás, mosogatás miatt mindenki egyszerre áll neki használni a rendszert. Ilyenkor érnek haza az emberek a munkából, és a házimunkához gyakran van szükség a vízre, illetve a többség a tisztálkodást is ilyenkor intézi.
Ha már van valami kisebb mértékű gond, amit a mindennapokban észre se lehet venni, akkor ez a terhelés általában meg is mutatja. Nem ritka, hogy ilyenkor csorgó, bugyogó hangot hallunk a saját lefolyónkból akkor is, ha nem is engedjük épp a vizet, vagy ilyenkor kezd el visszajönni a szennyvíz. Utóbbi különösen az alsó lakásoknál jellemző, és mindaddig nem áll el, amíg a fentiekben használják a hálózatot. Ilyenkor szükség lehet azonnali segítségre – a duguláselhárítás Budapest területén szerencsére bármikor elérhető!
Lakáson belül vagy kívül?
ha társasházban élve dugulást tapasztalunk, az első és legfontosabb dolog minden esetben az, hogy meggyőződjünk róla, csak minket érint a probléma, vagy több lakásban is hasonló a helyzet.
Amennyiben csak nálunk van gond, az lakáson belüli dugulás lesz, amit egyénileg kell megoldani. Számos házi módszerrel lehet próbálkozni, amik talán sikerre is visznek, jellemzően azonban ezek csak tüneti kezelések, azaz a dugulás idővel vissza fog térni – inkább előbb, mint később.
A társasházaknak ugyanakkor van 2 közös vízvezetékük: az ejtővezeték, ami függőleges, és az alapvezeték, ami vízszintes. Ha ezek valamelyike dugul el, az a társasház felelőssége, közös költségből kell rendezni a számlát. Ezek a dugulások rendszerint több lakást is érintenek.
Nehezebb a karbantartás
A rendszeres karbantartás lakáson belül megelőzheti a dugulásproblémát, ezért érdemes évente-félévente sort keríteni rá. Ugyanakkor ahhoz, hogy a közös vezetékeket is ellenőrizzék, a lakóközösségre van szükség – a karbantartás ugyanis közös érdek. Egyénileg legfeljebb a saját lakásunkért tudunk tenni, ami mindemellett nagyon hasznos!
A régi vezetékeket ráadásul fokozottan célszerű ellenőrizni, hogy elkerüljük az akut problémákat. A szakember szeme ugyanis olyasmit is meglát, amit a laikusé nem. Kerítsünk sort rendszeresen karbantartásra!