Elkezdődött Brüsszelben az ukrán válsággal foglalkozó rendkívüli Európai Tanács-ülés, amelyen Magyarországot Orbán Viktor miniszterelnök képviseli.
Dalia Grybauskaitė litván elnök szerint Oroszország át akarja írni a határokat, és gyors cselekvésre van szükség a brutális agresszió ügyében.
Traian Basescu román elnök azt mondta,országának is részt kell vennie egy a feszültségeket kezelő uniós tárgyalócsoportban, mivel Ukrajnában a román a második legnépesebb kisebbség, közel vannak a Krím-félszigethez, ráadásul nem függnek az orosz gáztól.
Az EU soros elnöki tisztét betöltő Görögország miniszterelnöke a válság továbbterjedésétől tart. – Európának be kell bizonyítania, hogy képes a feszültséget enyhíteni” – mondta Antonisz Szamarasz.
A francia elnök szerint a lehető legnagyobb nyomás vezethet párbeszédhez Moszkvával. – A tagállamok vezetőit tömörítő Európai Tanács képes lesz kifejezni az Európai Unió véleményét az ukrán helyzetről, mégpedig azzal, hogy támogatást nyújt a gazdasági reformokat és az elnökválasztást levezénylő ukrán kormánynak – jelentette ki Francois Hollande.
Angela Merkel az Oroszország elleni szankciókat attól tenné függővé, hogy szóba áll-e egymással Moszkva és Kijev. – Hogy miként segíthetünk Ukrajnának ebben a helyzetben? Azt akarjuk, hogy a szabadságért és demokráciáért harcoló embereknek jó legyen a jövőjük. Ezért is üdvözlöm az Ukrajnának összeállított pénzügyi csomagot, amelyről az Európai Bizottság állapodott meg szerdán – mondta a német kancellár.
A rendkívüli csúcson a tagállamok vezetői Arszenij Jacenyuk ukrán kormányfővel is tárgyaltak.
És döntenek az uniós mentőcsomagról is, amellyel Ukrajna megmenekülhet az azonnali államcsődtől.
Authors: euronews